Đoković nakon pet sati igre osvojio petu titulu Wimbledona

Svi koji prate tenis rado će se složiti kako je jučerašnje finale Wimbledona jedan od najuzbudljiviji mečeva ikada, kako ne bi bilo kada je Novak Đoković nakon dugih pet sati savladao Rogera Federera, rezultatom 3:2 u setovima. Tako se očekivalo da će se desiti nešto što nikada nije
ili se pak rijetko dešava, a i bilo je tako, posljednji set prvi put u povijesti odlučen je u tie – breaku.
Prvi set je počeo snažno, oba igrača bila su željna pobjede, pa je set riješen tie – breakom. Đoković je u prvom setu napravio dva, dok je Federer napravio dva mini breaka i time omogućio Đokoviću da set riješi u svoju korist rezultatom 7:6 (5).
Prvi set je trajao sat vremena, dok je drugi riješen za samo dvadeset i šest minuta. U ovom setu slavio je Federer i svojom igrom podsjetio na najsvjetlije dane svoje karijere. Napravio je tri
breaka i ostvario rezultat od 6:1, te u setovima izjednačio na 1:1.
Treći set bi se mogao nazvati kopijom prvog, oba tenisača su krenula itekako jako, držali su
svoje servise, a Đoković je u tie – breaku pokazao izuzetnu igru i set okrenuo u svoju korist rezultatom 7:6 (4).
Federer je u četvrtom setu napravio dva vezana breaka, a Đoković je uspio vratiti samo jedan
i to mu nije pomoglo pa je Švicarac izjednačio rezultat u setovima na 2:2 (6:4).
U četvrtom gemu petog seta Novak je imao tri break prilike, od toga dvije vezane, ali ih je
Federer uspio vratiti. Ipak, u šestom gemu Đoković je poveo rezultatom 4:2, ali slavlje nije dugo trajalo jer je Roger stvari vratio na početak. U petnaestom gemu petog seta Federer preuzima prednost od 8:7 i servirao je za meč, ali je propustio dvije vezane meč lopte pa je Đoković iskoristio priliku i poravnao na 8:8.
Oba igrača osvojila su po dvanaest gemova pa se pristupilo novim pravilima gdje je meč bio riješen tie – breakom. Đoković je u ovom dijelu bio bolji rezultatom 13:12 (3), i tako osvojio svoju petu Wimbledon titulu konačnom rezultatom 3:2 u setovima.
Nakon meča Đoković je otkrio kako se izborio sa publikom, jer je većina prisutnih bila na strani Rogera Federera.
Kada bi Novak napravio grešku većina ih je pljeskala i uzvikivala Federerovo ime, ali Đoković je na konferenciji za novinare kazao:
“Kada je publika uzvikivala “Roger, Roger” ja sam čuo svoje ime. To možda zvuči smiješno ali je istina. Pokušavao sam se uvjeriti da je tako.”